Eksfoliacja kwasami Purles w gabinecie kosmetycznym
O rodzajach, właściwościach i efektach stosowania peelingów chemicznym.

Peeling chemiczny to zabieg złuszczania skóry pod wpływem działania substancji chemicznych lub biologicznych. W kosmetologii wyróżniamy 3 główne grupy kwasów, które różnią się od siebie budową chemiczną oraz intensywnością oddziaływania na skórę.
Wyróżniamy: AHA (alfa – hydroksykwasy) do których zaliczamy kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy oraz kwas szikimowy. BHA (beta – hydroksykwasy), do tej grupy zaliczamy kwas salicylowy. PHA (poli – hydroksykwasy), do których zaliczamy glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy.
Produkty do eksfoliacji kwasami najczęściej mają stężenie od 15% do 50%. Jednak większa wysokość stężenia nie gwarantuje głębszej penetracji. Istotny wpływ na głębokość działania kwasu ma jego pH. Im niższe pH produktu do zabiegu eksfoliacji tym głębsza penetracja skóry.
Rodzaje kwasów oraz efekty uzyskane podczas stosowania.
KWAS MIGDAŁOWY
Jest najpopularniejszym kwasem z grupy AHA. Polecany jest dla każdego typu skóry, ze szczególnym uwzględnieniem skór wrażliwych. W salonie używam kwasu migdałowego firmy Purles o stężeniu 40% i ph 3,5. Pomimo wysokiego stężenia jest to najdelikatniejszy z kwasów jakie posiadam w ofercie z racji jego dosyć wysokiego pH. Kwas ten może być stosowany przez cały rok, niezależnie od pogody.
Efekty stosowania kwasu migdałowego:
- znormalizowanie wydzielania sebum, poprawienie stanu tłustej skóry
- zniwelowanie zaskórników i stanów zapalnych
- zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka
- nawilżenie skóry
- ujednolicenie kolorytu skory
- spłycenie drobnych zmarszczek
KWAS GLIKOLOWY
Drugi kwas z grupy AHA. Ma zdolność przenikania aż do warstwy brodawkowej skóry, z racji niskiego pH, które w przypadku kwasu firmy Purles wynosi 1,5. Nie może on być stosowany podczas ekspozycji na słońce, dlatego nie wykonuje się go w upalne miesiące. Wykazuje bardzo silne działanie anti – aging.
Efekty stosowania kwasu glikolowego:
- poprawa gładkości skory
- spłycenie zmarszczek
- spłycenie blizn potrądzikowych
- zniwelowanie rozszerzonych porów
- wyrównanie kolorytu skóry
- poprawa napięcia skóry
KWAS SALICYLOWY
Jedyny kwas zaliczany do grupy BHA. Doskonały do pielęgnacji cery tłustej. Wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia się stanów zapalnych skóry. Kwas salicylowy, który stosuję u siebie w salonie ma stężenie 20% i pH 1,5. Jest to produkt, który penetruje głęboko i powoduje łuszczenie się skóry, dlatego nie może być stosowany ani latem ani zimą.
Efekty stosowania kwasu salicylowego:
- regulacja wydzielania sebum
- zniwelowanie rozszerzonych porów
- spłycenie blizn potrądzikowych
- wyrównanie kolorytu skóry
- zwiększenie napięcia skóry
Kwasy spoza podziału.
Oprócz kwasów z opisanych 3 głównych grup, w salonie wykorzystuję również takie, których nie można przyporządkować do żadnej z grup. Należą do nich kwas ferulowy oraz kwas azelainowy.
KWAS FERULOWY
Jest to doskonały peeling o właściwościach rozjaśniających. Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia przebarwienia, również posłoneczne. Spłyca zmarszczki, poprawia jędrność skóry i dodaje jej blasku.
Stężenie kwasu ferulowego firmy Purles wynosi 10% a jego pH 3,5. Jest to produkt całoroczny, który można stosować niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
KWAS ARGININOWY
Rekomendowany jest dla skóry odwodnionej, zmęczonej i wrażliwej. Wykazuje silne właściwości nawilżające, poprawia napięcie skóry, przywraca skórze naturalny blask. Jest bardzo delikatnym peelingiem, przez co może być stosowany przez cały rok.
Stosowanie kwasów – podstawowe zasady, których przestrzegać powinien każdy
- Przed wykonaniem zabiegu eksfoliacji należy wykonać diagnostykę skóry, a przede wszystkim wykluczyć trzeba wszystkie przeciwwskazania. Jest to bardzo istotny etap wywiadu kosmetycznego, ponieważ gwarantuje uzyskanie najlepszych rezultatów oraz pełne bezpieczeństwo.
- Kurację należy zaczynać od peelingów o niższych stężeniach i sukcesywnie je zwiększać podczas kolejnych zabiegów.
- Skóra po zastosowaniu peelingu chemicznego jest bardziej wrażliwa i podatna na negatywne działanie promieniowania słonecznego, dlatego tak ważne jest aby udać się do specjalisty, który odpowiednio dobierze rodzaj kwasu do potrzeb naszej skóry, pory roku, a także dobierze odpowiednią pielęgnację domową.